БРИКС отвори нова страница в историята на човечеството
Форумът в Казан беляза поврат в устройството на света
Събитие, което отваря нова страница в историята и бележи поврат в устройството на света в целия обширен спектър на международните отношения. Така мнозина наблюдатели характеризираха състоялата от 22 до 24 октомври XVI среща на БРИКС, на която присъстваха представителите на 36 страни, 22-ма от които държавни и правителствени глави. Тя премина под председателството на Русия. Приетата на форума заключителна декларация потвърждава високата оценка.
В документа, който официално ще бъде представен в ООН, десетте страни — членки на обединението, призовават всички страни да се включат в изграждането на нов по-справедлив многополюсен свят. Той трябва да се базира на взаимно уважение, да гарантира равна и неделима за всички сигурност и възможности за развитие, а противоречията да се решават по мирен път с търсене на приемливи компромиси, за да не се стига до въоръжени конфликти.
Малко е да се каже, че срещата в Казан предизвика смут в западните страни, на места достигащ до паника. Обяснимо е, че те сложиха акцент върху желанието на БРИКС да се създаде независима от господството на САЩ финансова система. Британското списание Economist излезе със заглавие „Победният план на Путин срещу долара”. Повечето издания посочваха отдавна очевидната истина, която досега не искаха да признаят: невъзможно е Русия да бъде изолирана, а още по-малко — победена.
САЩ решиха да използват долара като оръжие, посочи Владимир Путин. „Това е голяма грешка, защото използването на долара като средство за постигане на политически цели подкопава доверието към тази валута и намалява нейните възможности”, отбеляза руският президент. За пореден път той напомни, че вината за това лежи не върху Русия или някоя друга страна, а върху самите САЩ. Доларът продължава да бъде един от най-важните инструменти за международните финанси и Москва нито се отказва, нито се бори срещу долара, а е принудена да търси алтернатива. Много точно определение даде неотдавна индийският премиер Нарендра Моди: обединението БРИКС не е анти-Запад, то просто не е Запад.
Водени от своята погрешна логика на Запад с ужас очакваха, че на форума ще бъде обявено създаването на нова обща международна валута, която да „воюва” с долара.
Това обаче би довело до задънена улица и не би довело до промени в самата същност на проблема и неговото решаване.
Затова в декларацията се отбелязва необходимостта от реформиране на действащата финансова архитектура и се договориха за изучаване възможностите за създаване на независима трансгранична разплащателна и депозитна инфраструктура BRICS Clear. Решено бе страните от обединението да продължат и да разширят използването на националните валути в търговските си взаимоотношения. Участниците във форума обявиха санкциите за незаконни и настояха за тяхната отмяна, защото вредят на деловите отношения в целия свят и имат ефекта на бумеранг дори за страните, които ги налагат.
Не можеше да не направи впечатление големият брой страни, които изявяват желание да се присъединят към БРИКС — над 30. След миналогодишното разширяване от 5 на 10 страни членки, бе сметнато за полезно ядрото на обединението засега да остане без промяна, но да бъде дефиниран строго статутът на страни партньори. Затова на третия ден от срещата заседанието протече в разширен състав с участието на над 30 държави.
На него Владимир Путин заяви, че БРИКС вече има икономическо превъзходство над Г-7, и подкрепи думите с реални факти. „Делът на страните от БРИКС по паритет на покупателната способност в края на 2024 г. ще бъде 36,7%, което уверено надхвърля дела на Г-7, който е 30%. Повечето страни от БРИКС имат изпреварващи темпове на развитие, дори по-високи, отколкото в рамките на световния БВП — 3,8% срещу 3,2 – 3,3 за Г-7″. По думите на президента „в бъдеще господството на страните от БРИКС в световната икономика ще се запази и ще се усилва. Причините за тази тенденция са обективни: ръст на населението, натрупване на капитали, урбанизация, увеличаване производителността на труда за сметка на високите технологии.
Редица от предложенията на Путин залегнаха в Казанската декларация. Между тях са: създаване на инвестиционна платформа за подкрепа на националните икономики и финансовите ресурси на страните от Глобалните юг и изток, формиране на зърнена борса, разработване условия за безбариерна електронна търговия, развиване на транспортната мрежа между членовете на БРИКС.
Отделно в заключителния документ се набелязват конкретни мирни стъпки към решаване на горещите конфликти в Украйна и Близкия изток — единствен път трябва да бъдат мирните преговори, като бъдат отстранени причините, довели до въоръжен сблъсък. Китайският лидер призова и изрази увереност, че БРИКС ще бъде решаващ фактор в изграждането на нов международен ред без хегемони. Форумът в Казан се състоя в момент, когато в света се водят войни и се множат заплахите от нови кръвопролития, в условията на икономическа неопределеност. Затова днес на БРИКС се възлагат големи надежди.