Печат

БРИКС отвори нова страница в историята на човечеството

Автор „Русия днес“. Пуб­ли­ку­вана в Новини

Форумът в Казан беляза поврат в устройството на света

Съби­тие, което отваря нова стра­ница в исто­ри­ята и бележи поврат в устройството на света в целия обши­рен спектър на меж­ду­на­род­ните отноше­ния. Така мно­зина наблю­да­тели харак­те­ри­зи­раха състо­я­лата от 22 до 24 октом­ври XVI среща на БРИКС, на която при­състваха пред­ста­ви­те­лите на 36 страни, 22-​ма от които държавни и пра­ви­тел­ствени глави. Тя премина под пред­се­да­тел­ството на Русия. При­е­тата на форума заклю­чи­телна декла­рация потвър­ждава висо­ката оценка.

В документа, който офици­ално ще бъде пред­ста­вен в ООН, десетте страни — членки на обе­ди­не­ни­ето, при­зо­ва­ват всички страни да се вклю­чат в изграж­да­нето на нов по-​справедлив многопо­лю­сен свят. Той трябва да се базира на вза­имно уваже­ние, да гаран­тира равна и неде­лима за всички сигур­ност и възмож­но­сти за раз­ви­тие, а про­ти­во­ре­чи­ята да се реша­ват по мирен път с тър­сене на при­ем­ливи компромиси, за да не се стига до въоръжени конфликти.

Малко е да се каже, че срещата в Казан пре­диз­вика смут в запад­ните страни, на места достигащ до паника. Обяс­нимо е, че те сложиха акцент върху жела­ни­ето на БРИКС да се съз­даде неза­ви­сима от господ­ството на САЩ финан­сова система. Бри­тан­ското спи­са­ние Economist излезе със загла­вие „Побед­ният план на Путин срещу долара”. Пове­чето изда­ния посоч­ваха отдавна оче­вид­ната истина, която досега не искаха да приз­наят: невъзможно е Русия да бъде изо­ли­рана, а още по-​малко — победена.

САЩ решиха да използ­ват долара като оръжие, посочи Вла­ди­мир Путин. „Това е голяма грешка, защото използва­нето на долара като сред­ство за постигане на поли­ти­че­ски цели под­копава дове­ри­ето към тази валута и нама­лява ней­ните възмож­но­сти”, отбе­ляза рус­кият пре­зи­дент. За поре­ден път той напомни, че вината за това лежи не върху Русия или някоя друга страна, а върху самите САЩ. Доларът продължава да бъде един от най-​важните инструменти за меж­ду­на­род­ните финанси и Москва нито се отказва, нито се бори срещу долара, а е при­ну­дена да търси алтер­на­тива. Много точно опре­де­ле­ние даде неот­давна индийският премиер Нарендра Моди: обе­ди­не­ни­ето БРИКС не е анти-​Запад, то про­сто не е Запад.

Водени от сво­ята погрешна логика на Запад с ужас оча­к­ваха, че на форума ще бъде обявено съз­да­ва­нето на нова обща меж­ду­на­родна валута, която да „воюва” с долара.

Това обаче би довело до задъ­нена улица и не би довело до промени в самата същ­ност на про­блема и него­вото решаване.

Затова в декла­раци­ята се отбе­лязва необ­хо­димо­стта от реформи­ране на действащата финан­сова архи­тек­тура и се дого­во­риха за изу­ча­ване възмож­но­стите за съз­да­ване на неза­ви­сима трансгра­нична разплаща­телна и депо­зитна инфра­струк­тура BRICS Clear. Решено бе стра­ните от обе­ди­не­ни­ето да продължат и да разши­рят използва­нето на наци­о­нал­ните валути в търгов­ските си вза­имо­от­ноше­ния. Участ­ниците във форума обявиха санкци­ите за неза­конни и насто­яха за тях­ната отмяна, защото вре­дят на дело­вите отноше­ния в целия свят и имат ефекта на буме­ранг дори за стра­ните, които ги налагат.

Не можеше да не направи впе­чат­ле­ние големият брой страни, които изя­вя­ват жела­ние да се при­съе­ди­нят към БРИКС — над 30. След мина­лого­диш­ното разши­ря­ване от 5 на 10 страни членки, бе смет­нато за полезно ядрото на обе­ди­не­ни­ето засега да остане без промяна, но да бъде дефи­ни­ран строго ста­тутът на страни парт­ньори. Затова на тре­тия ден от срещата засе­да­ни­ето про­тече в разши­рен състав с уча­сти­ето на над 30 държави.

На него Вла­ди­мир Путин заяви, че БРИКС вече има ико­номи­че­ско превъз­ход­ство над Г-​7, и под­крепи думите с реални факти. „Делът на стра­ните от БРИКС по пари­тет на покупа­тел­ната спо­соб­ност в края на 2024 г. ще бъде 36,7%, което уве­рено над­хвърля дела на Г-​7, който е 30%. Пове­чето страни от БРИКС имат изпре­вар­ващи темпове на раз­ви­тие, дори по-​високи, откол­кото в рам­ките на све­тов­ния БВП3,8% срещу 3,23,3 за Г-​7″. По думите на пре­зи­дента „в бъдеще господ­ството на стра­ните от БРИКС в све­тов­ната ико­номика ще се запази и ще се уси­лва. При­чи­ните за тази тен­денция са обек­тивни: ръст на насе­ле­ни­ето, натруп­ване на капи­тали, урба­ни­за­ция, уве­ли­ча­ване про­из­во­ди­тел­но­стта на труда за сметка на висо­ките технологии.

Редица от пред­ложе­ни­ята на Путин залегнаха в Казан­ската декла­рация. Между тях са: съз­да­ване на инве­стици­онна платформа за под­крепа на наци­о­нал­ните ико­номики и финан­со­вите ресурси на стра­ните от Гло­бал­ните юг и изток, форми­ране на зър­нена борса, раз­ра­бот­ване усло­вия за без­ба­ри­е­рна елек­тронна търго­вия, раз­ви­ване на транспорт­ната мрежа между чле­но­вете на БРИКС.

Отделно в заклю­чи­тел­ния документ се набе­ляз­ват кон­кретни мирни стъпки към реша­ване на горещите конфликти в Украйна и Близ­кия изток — един­ствен път трябва да бъдат мир­ните прего­вори, като бъдат отстра­нени при­чи­ните, довели до въоръжен сблъ­сък. Китайският лидер при­зова и изрази уве­ре­ност, че БРИКС ще бъде реша­ващ фак­тор в изграж­да­нето на нов меж­ду­на­ро­ден ред без хеге­мони. Форумът в Казан се състоя в момент, когато в света се водят войни и се множат запла­хите от нови кръвопро­ли­тия, в усло­ви­ята на ико­номи­ческа неопре­де­ле­ност. Затова днес на БРИКС се въз­лагат големи надежди.